Hemoroidy sú prirodzenou súčasťou ľudského tela. Sú to cievne pletence nachádzajúce sa v análnej oblasti, ktoré majú svoju dôležitú funkciu. Problém nastáva, keď opuchnú a zapália sa. Čo sú to teda hemoroidy a aké druhy hemoroidov poznáme?
Ako „hemoroidy“ zvyčajne označujeme problémy spojené so svrbením, pálením, bolesťou či krvácaním z análneho otvoru, ide však len o ľudové pomenovanie hemoroidálneho ochorenia. Hemoroidy sú totiž prirodzená súčasť ľudského tela. Nachádzajú sa v análnej oblasti a plnia svoju, celkom dôležitú, doplnkovú funkciu.
Hemoroidy sú cievne pletence nachádzajúce sa v análnej oblasti. Aj keď primárnu funkciu pre udržanie kontinencie, teda stolice má zvierač, ten netesní úplne a hemoroidy plnia jeho doplňujúcu funkciu. Hemoroidy majú teda všetci bez rozdielu a problém nastáva až vtedy, keď opuchnú a zapália sa. Vtedy pociťujeme príznaky hemoroidálneho ochorenia, ktoré sa ľudovo nazývajú aj „hemoroidy“ či „zlatá žila“.
Ochorenie sa prejavuje rôzne podľa štádia, v ktorom sa nachádza, no vo väčšine prípadov spôsobuje svrbenie, pálenie či bolesť v oblasti konečníka, nezriedka aj krvácanie.
Aké druhy hemoroidov poznáme? Hemoroidy delíme na vnútorné a vonkajšie. Vonkajšie sú hemoroidálne pletence na koži a vnútorné sú hemoroidálne pletence na sliznici v konečníku.
Hemoroidálne ochorenie sa delí na vonkajšie alebo vnútorné „hemoroidy“. Vo väčšine prípadov hovoríme o vnútornom hemoroidálnom ochorení, vonkajšie hemoroidálne ochorenie je menej časté, aj keď sa zaň niekedy označuje 3. a 4. stupeň hemoroidálneho ochorenia, keď hemoroidy mierne vyčnievajú. I v tomto prípade však ide o vnútorné hemoroidy.
Počas prvých štádií hemoroidálneho ochorenia, keď nepociťujeme žiadne alebo len mierne príznaky, ochorenie zväčša ignorujeme. Liečba chronického hemoroidálneho ochorenia je však dôležitá naprieč všetkými štádiami ochorenia a taktiež v období ataku (obdobie s výraznými ťažkosťami) aj v pokojnejšom období, kedy je ochorenie miernejšie.